فارسی  

خودآگاهی

مهارت خود آگاهی
آگاهی و شناخت خود از موجودیت خودش، این که کیست، چیست و به کجا خواهد رفت، خود قبل از یادگیری زبان شکل می گیرد و مهمترین منبع این شکل گیری مادر است ولی تا بلوغ مراحل متعدد دیگری را طی می کند تا فرد به یک خود تثبیت شده ای برسد. زمانی که ما به یک شناخت دقیق از عقاید، اندیشه ها ، هیجانات، توانایی ها و کاستی های خودمان رسیدیم آن زمان به مهارت خود آگاهی دست یافته ایم.
ویژگی های افراد خودآگاه:
-    برای خودشان ارزش قائلند
-    از روحیه انتقاد پذیری بالایی برخوردارند
-    به ارزش ها و اعتقادهایی که دارند آگاهی کامل دارند و از آن ها دفاع می کنند.
-    احساس خشنودی و رضایت خاطر زیادی دارند.
-    از مشورت با افراد متخصص استقبال می کنند.
تمرین های کسب خودآگاهی
1-    در اولین گام برای شناخت خود باید به این باور برسیم که در جهان هستی وجودی منحصر به فردیم و توانایی هایی داریم که دیگران ندارند.
2-    سپس بدانیم انسانیت ما در اعماق وجود ما نهفته است آنها را کشف کنیم و در رفتارهایمان به کار گیریم.
3-    در گام بعدی نسبت به خودمان مثبت بیاندیشیم، انسان ها همانگونه که می اندیشند، زندگی می کنند.
4-    سپس عواملی را که موجب نگرانی و اضطراب در ما می شود شناسایی کنیم و با اولویت بندی در رفع آن ها بکوشیم.
5-    و زمانی که نقایص  و معایب رفتارمان را شناختیم در جهت برطرف کردن آن ها اقدام کنیم.
6-    هر روز در بهترین اوقات خود ودر لحظاتی خاص در خلوت ، با خدا گفت و گو کنیم واز او بخواهیم تا قدرت درونی ما را افزایش دهد و بدانیم که خواسته های ما از خداوند مانند درخواست یک لیوان آب از یک اقیانوس است.
7-    پناه بردن به دامن طبیعت می تواند به کسب خودآگاهی عمیق تر کمک کند. پس گاهی به کوه و بیابان سر بزنیم در جنگل یا ساحل دریا قدم بزنیم. در هوای آزاد کوهستان به آسمان و ستارگان بنگریم تا به عظمت آن ها در وجود خویش بیشتر پی ببریم.

از مکالمات خداوند و موسی : (( ای پسر عمران ، هرگاه بنده ای مرا بخواند، آن چنان به سخن او گوش می سپرم که گویی بنده ای جز او ندارم اما شگفتا که بنده ام همه را چنان می خواند که گویی همه خدای اویند جز من))

هفت پند از بیل گیتس

 

اصل اول: در زندگی هیچ چیز عادلانه نیست و بهتر است با این حقیقت کنار بیایید.

اصل دوم: دنیا هیچ ارزشی برای عزت نفس شما قایل نیست، در این دنیا از شما انتظار می رود قبل از اینکه نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید کار مثبتی انجام دهید.

اصل سوم: پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان و استخدام شدن، کسی به شما حقوق فوق العاده زیادی پرداخت نخواهد کرد. به همین ترتیب قبل از آنکه بتوانید به مقام و موقعیت بالاتری برسید باید برای مقام و مزایایش زحمت بکشید.

اصل چهارم: اگر فکر می کنید آموزگارتان سخت گیر است در اشتباه هستید، پس از استخدام شدن متوجه خواهید شد که رئیس شما سخت گیرتر از آموزگارتان است چون امنیت شغلی آموزگارتان را ندارد.

اصل پنجم: آشپزی در رستورانها با غرور و شان شما تضاد ندارد، پدر بزرگهای ما برای این کار اصطلاح دیگری داشتند از نظر آنها این کار یک فرصت بود .

اصل ششم: اگر در کارتان موفق نیستید والدین خودتان را ملامت نکنید از نالیدن دست بکشید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

اصل هفتم: قبل از آنکه شما متولد بشوید والدین شما هم جوانان پرشوری بودند و شاید هرگز به قدری که اکنون به نظر شما می رسد ملال آور نبوده اند.

 


مهارتهای زندگی


طراحی سایت و پشتیبانی توسط وب گستران سناباد